قسمت نهم/شرح زندگی آیت الله رئوفی (حاج آقا)

آیت الله رئوفی

در قسمت قبل خواندیم: بازگشت حضرت آیت الله رئوفی به ایران وسکونت وی در هشت بندی،در این قمست با فرزندان ایشان،چگونگی تحصیل فرزندان وی و ازدواج آنها آشنا میشویم.

 

به گزارش «گروه تاریخ و اندیشه پایگاه خبری هشت بندی»در قسمت قبل خواندیم: بازگشت حضرت آیت الله رئوفی  به ایران وسکونت  وی در هشت بندی، در این قمست با فرزندان ایشان،چگونگی تحصیل فرزندان وی و ازدواج آنها آشنا میشویم.


مشکل تحصیلی بچه ها
محمد و احمد از سال 1348 وارد مدرسه ابتدایی توکهور شدند و تا کلاس پنجم را در همین مکان به اتمام رساندند ودرهمان سنین ابتدایی قرآن کریم رانزد مرحوم مشهدی گل محمدیاراحمدی استادقران کریم درگلگی آموزش دیده وبه پایان رساندند وبرخی ازکتابهای فارسی مثل دیوان حافظ وگلستان وبوستان سعدی شیرازی رانیز نزداستادشان فراگرفتند . اما محمود سال اول و دوم را در توکهور  و سه سال بعد به منزل آجی غریب زاده  و مرحوم علی اکبر غریب زاده به توتنگ رفت . علی و یوسف از سال 1355 وارد مدرسه ابتدایی توکهور شدند و تا سال سوم ابتدایی در این مدرسه درس خواندند ودرتابستان درکلاس قرآن مرحوم مشهدی گل محمددرهشت بندی شرکت می کردند و قرآن  وکتابهای فارسی رانیزآموزش دیدند.و بعد از پیروزی انقلاب که دومین مدرسه ابتدایی بنام پاسداران انقلاب اسلامی با کپر جنب منزل حاج عیسی کمالی احداث گردید ،سال چهارم و پنجم ابتدایی را در مدرسه جدید به اتمام رساندند .
 در مجموع سطع علمی و پیشرفت بچه ها رضایت بخش نبود ، لیکن امکانات اقتصادی ما هم اجازه بیش از این را نمی داد.


برای دوره راهنمایی محمد و محمود و احمد رابرای یکسال میناب منزل مرحوم سید اسماعیل قریشی فرستادم  ویکسال هم درمنزل حاج عباس حسن پوربودندو بعد به برنطین رفتند .دوره دبیرستان را نیز هرسه نفر به قم رفتند و در دبیرستان های حافظ و دین و دانش قم و هم زمان مقدمات علوم حوزوی را درحوزه علمیه ادامه دادند .


علی و یوسف هم سال اول راهنمایی را در مدرسه راهنمایی جغین  ، در منزل مرحوم صفر عباس رامشگربودند و در سال 1361آنها را به قم فرستادم  و مابقی دوران راهنمایی و دبیرستان را در شهر مقدس قم طی کردند .
دخترانم مریم و زهرا در نجف و هشتبندی در مکتب خانه قرآن را اموختند و با توجه به شرایط آن زمان و مسئله حجاب دختران ، امکان تحصیل در مدارس جدید برای بانوان خانواده های مذهبی وجود نداشت و با سختیها و مشکلات خاص خود روبرو بود . اما سکینه بعد از پیروزی انقلاب توانست تا اخذ دیپلم به تحصیلات خود ادامه دهد و سپس ازدواج کند . دو فرزند آخرمصطفی و جعفر از ابتدا در قم شروع به تحصیل نمودند .دخترم معصومه هم دوران ابتدایی رابه اتمام رسانده وقرائت قرآن را آموزش دید.


محمد بعد از اخذ دیپلم علوم تجربی و گذراندن دوران مقدس سربازی به مدت 28 ماه در شهر فاو و در جبهه های حق علیه باطل ( از سال 1362-1365 ) ، به هشت بندی برگشت و مدیریت زمینهای کشاورزی را به عهده گرفت و مشغول تجارت شد . احمد بعد از اخذ دیپلم علوم انسانی وارد حوزه علمیه شد و در کسوت لباس سربازی امام زمان (عج) در آمد و بصورت ملبس به خدمت سربازی رفت و دو سال در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان رودان خدمت نمود . محمود هم هم زمان با تحصیل دردبیرستان دین ودانش در سال 1361و1362و1363ازطرف دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم وسپاه پاسداران ناحیه ویژه قم به جبهه های جنوب وغرب کشوراعزام شد و مجموعاً بیش از یکسال در جبهه بود و سپس از رشته علوم تجربی  به رشته علوم انسانی  تغییر رشته داد  و هم زمان وارد حوزه علمیه قم گردید  و جامع المقدمات و سیوطی وحاشیه ملاعبدالله را به اتمام رسانید و سپس با شرکت در کنکورسراسری دانشگاهها در رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد و بعد تا سطح دکتری در دانشگاه اصفهان ادامه تحصیل داد و از سال 1375 تاکنون در دانشگاه هرمزگان به تدریس و تحقیق و پژوهش ادامه می دهد 
                                                              
علی و یوسف نیز در دبیرستان امام صادق (ع) قم (حکیم نظامی سابق ) در رشته های تجربی و ریاضی تحصیل نمودند و هم زمان از طریق  پایگاههای بسیج  قم به مناطق عملیاتی غرب و جنوب اعزام شدند که منجر به مجروح شدن یوسف در عملیات کربلای پنج شد . این دو نیز در کنار دروس دبیرستانی وجبهه وجنگ، دروس مقدمات حوزه علمیه را فراگرفتند .


 پس از آن وارد دانشگاه شدند . علی ابتدا در دانشگاه اهواز کارشناسی طب فیزیکی وتوانبخشی و سپس هم زمان با اشتغال در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  با ادامه تحصیل ، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد مدیریت  برنامه ریزی آموزشی ازدانشگاه شیراز گردید . یوسف هم در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی اصفهان تا مقطع ارشد الکترونیک و مخابرات ادامه تحصیل داد و سپس در شرکت مخابرات قم مشغول بکار گردید و همزمان با اشتغال  ، درس و بحث حوزه را نیز تاکنون ادامه می دهد . مصطفی در رشته کارشناسی حقوق فارغ التحصیل شد و در قم مشغول بکار گردید.


ازدواج فرزندان بزرگوارشان
درمسئله ازدواج فرزندانم همه آنها بااختیاروآزادی کامل خود همسروشریک زندگیشان راانتخاب نمودندوبنده به حسب وظیفه شرعی آنان راراهنمایی کرده ودرحدوسع مالی آنهاراتامین نمودم لذا حاج محمدبادخترمرحوم آقای سیدهادی موسوی نجفی وحاج شیخ احمدبادخترمرحوم آقای محمدمهدی رمضانی ودکترمحمود بادخترمرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حیدررضایی نجفی وحاج علی بادختر مرحوم آیت الله سیدنعمت الله هاشمی نژاد وحاج یوسف بادختر آقای سید عباس عارف ومصطفی بادختر آقای محمدعلی حمیدی ومرحوم جعفربادخترآقای ابراهیم کرم زاده ازدواج نمودند.


دخترم بزرگم مریم باحاج علی رئوفی فرزند داییم مرحوم حاج مختاروزهرا با آقای آجی غریب زاده فرزند مرحوم علی اکبرغریب زاده ودخترم سکینه با آقای سیدحیدر حسینی فرزند حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدحسن حسینی نجفی نماینده بیوت آیات عظام مرحوم گلپایگانی وصافی پیوندمقدس ازدواج بستندودخترم معصومه  باآقای ابراهیم بهرامی فرزند مرحوم کربلایی نادر ازدواج کرد.


خداوند متعال را شاکرم که اگر رنج و مرارت زیادی را تحمل کرده و اهانتها از نا اهلان شنیدم  ، لیکن به اهدافی که داشتم  به حول و قوه الهی نائل آمدم و دشت غیر مسکونی هشتبندی  امروزه  تبدیل به شهری آباد و سرسبز گشته است و اکثر قریب به اتفاق مردمی که ساکن روستاها و دره ها و کوهستانهای پهناور منطقه بودند  همه بطرف هشتبندی سرازیر شده و صاحب زمین کشاورزی و ملک مسکونی و تجاری شده اند و فرزندانم هم تحصیل کرده و متدین در خدمت اسلام و مسلمین هستند و در بسط و گسترش معارف دینی و شعائر الهی کوشا می باشند و این وعده پروردگار عالم است و بنده ناچیز شکر گزار نعم بی انتهای خداوند بزرگ می باشم.
در قسمت بعد خواهیم خواند: در این قسمت خواهیم خواند: اصرار ایشان برای سکونت در هشت بندی و  تشویق مردم برای ترک کوه نشینی و امید به اینده ی روشن
درگذرزمان
زندگي نامه وخاطرات آيت الله غلامحسين رئوفي
تدوین : علی رئوفی

کد خبر 93010439

.

 

 

دیدگاه‌ها   

0 #6 yas 1393-12-08 21:47
واقعا لذت بردم
الحق که ان مع العسر یسری
نقل قول کردن
+2 #5 ashena 1393-11-25 12:21
سوال:اولین نفری که ساکن هشتبندی بوده حاج اقا بوده یا مرحوم مشهدی گلمحمد یاراحمدی ومشهدی حیدر وحاج داخدا عسکری؟خیلیا میگن او این سه نفر هشتبدی رو برای سکونت انتخاب کردن
نقل قول کردن
+1 #4 admin 1393-10-14 16:35
با سلام
نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
نقل قول کردن
+1 #3 رئیسی 1393-10-14 15:36
با سلام مدیرت محترم سایت
چرا نظرات را به اجرا نمی گذارید.......!!!!!!!!!!!!
نقل قول کردن
-1 #2 مهراب 1393-10-09 10:12
همطو
نقل قول کردن
-1 #1 رضا 1393-10-04 14:38
چرا دیر به دیر مطالب این بخش را می زنی
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار هرمزگان